Noć knjige s Isom

Autor: Margareta Cvitanović, 24. 4. 2024.

Noć knjige je manifestacija kojom obilježavamo Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige i autorskog prava, a održava se već dvanaest godina. Ovogodišnja tema je „Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“. Ove godine se obilježava i 150. rođendan Ivane Brlić-Mažuranić, 500. obljetnica smrti Marka Marulića te 70. obljetnica objavljivanja Tolkienovog „Gospodara prstenova“.

Naša škola uključila se u obilježavanje i ove godine pokušavajući odgovoriti na pitanje kako nam knjige mogu pomoći da se nosimo s izazovnim vremenima. Tim povodom u posjet nam je došla književnica Ana Šedlbauer i učenicima trećih razreda predstavila svoj roman „Isa“.  Roman je objavljen 2023. godine u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Garešnici, a autorica je naša sugrađanka i bivša učenica naše škole.

Učenici su pažljivo pratili priču o djevojci Isi koju na putovanju vodi djevojčica Kora jer djeca znaju ono što su odrasli zaboravili, kako slijediti srce. Na svom putovanju one susreću brojne probleme i doživljavaju razne nedaće, ali na kraju sve bude dobro kako to u većini bajki biva. Isa i Kora neće se susresti sa Sauronom ili Balrogom, ali će se boriti s dosadom, bijesom i frustracijom kroz metafore koje su djeca bez pogreške razumjela i prihvatila.

Na kraju susreta učenici su imali brojna pitanja za autoricu i svi su odmah željeli posuditi njenu knjigu. Ima li boljeg pokazatelja kako je bilo?

« Svibanj 2024 »