Ususret Svjetskom danu čitanja naglas

Autor: Margareta Cvitanović, 6. 2. 2024. 13:55

Svjetski dan čitanja naglas pokrenula je udruga LitWorld 2010. godine s ciljem promicanja pismenosti kao osnovnog ljudskog prava. Otad je proslava ovog dana prerasla u globalni pokret u koji se uključila i Osnovna škola Garešnica.

Učenici drugih razreda matične škole s učiteljicama Dubravkom Panić i Verom Janeš-Sušilović tijekom cijele školske godine provode projekt "Dan za čitanje" gdje dodatno vježbaju i uče vještinu izražajnog čitanja. Jednom tjedno svojim vršnjacima čitaju naglas izabrane tekstove, bogate svoj rječnik, razvijaju vještinu čitanja i slušanja te obogaćuju maštu pričama hrvatskih autora.

Iako su mali, čitaju kao veliki, a možete ih poslušati na ovim poveznicama:

IRINA GITA MARO BORNA MIHAEL

Natjecanje u čitanju naglas

Autor: Margareta Cvitanović, 17. 10. 2023. 14:29

Mjesec hrvatske knjige obilježava se od 15. listopada do 15. studenog svake godine. U tom razdoblju osobito promičemo knjige, čitanje i hrvatske autore, a ove godine i prevoditelje. Obilježavanje ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige započeli smo školskom razinom Natjecanja u čitanju naglas. Sudjelovalo je dvadeset i četvero učenika od trećeg do osmog razreda koji su se natjecali u dvije kategorije.

Pobjednica mlađe skupine je Evelin Evaj koja je čitala ulomak knjige Isadora Moon ide na školski izlet. Drugo mjesto osvojila je Irina Tomašević čitajući Gonič kroz lektiru, a treće Rina Babić koja je pročitala ulomak Gregovog dnevnika.

U starijoj kategoriji najbolja je bila Tena Tutić predstavljajući knjigu Imaš fejs?. Na drugom mjestu bio je Ivan Tutić i ulomak Smogovaca, a na trećem Šimun Matovina koji je čitao priču iz zbirke Kod kuće je najgore.  Na gradsku razinu, koje će se održati 23. listopada, plasirali su se prvo dvoje iz svake skupine.

Zahvaljujemo svim natjecateljima i njihovim mentorima, a pobjednicima želimo puno uspjeha u daljnjem natjecanju.

Bijeg od dinosaura

Autor: Margareta Cvitanović, 1. 6. 2023. 12:14

Dinosauri ili „strašni gušteri“  su živjeli u mezozoiku i izumrli krajem te geološke ere, prije 65 milijuna godina. Iako su ljudi odavno pronalazili njihove ostatke, tek u 19. stoljeću su znanstvenici zaključili da se radi o kostima izumrlih životinja. Ime im je nadjenuo paleontolog Richard Owen 1841. godine. Devedesetih godina prošloga stoljeća pokrenuta je inicijativa za obilježavanjem Dana dinosaura, a obilježava se uglavnom u SAD-u i Velikoj Britaniji 1. lipnja ili trećeg utorka u svibnju.

Učenici 4.b razreda danas su u školskoj knjižnici obilježili taj dan igrajući „Escape room“ na temu dinosaura. Pokušavali su pobjeći iz knjižnice slijedeći tragove i rješavajući mozgalice služeći se enciklopedijama i dječjim knjigama o tim stvorenjima.

Svjetski dan Sunca

Autor: Margareta Cvitanović, 4. 5. 2023. 12:52

Sunce, zvijezda oko koje se okreće Zemlja, je središte Sunčevog sustava, izvor topline i energije, tj. života na Zemlji. Dan Sunca obilježava se 3. svibnja od sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a internacionalno od 1994.

Učenici razredne nastave OŠ Garešnica ove su godine Dan Sunca obilježili scenskom igrom Željke Hovat-Vukelja "Reumatični kišobran". Mali glumci 1. b razreda uvježbali su igrokaz koji su zatim izveli pred ostalim učenicima nižih razreda. Iako je dan bio kišan i tmuran, uspjeli su razvedriti raspoloženje svojih prijatelja.

Noć knjige u školskoj knjižnici Vijest ima dokument u privitku

Autor: Margareta Cvitanović, 26. 4. 2023. 12:48

U petak 21. travnja u popodnevnim satima obilježena je Noć knjige. Na radionici su sudjelovali zainteresirani učenici 4. razreda koji su na radionicu došli sa pripremljenim krajem priče kojeg su sami osmislili. Učenici su pročitali svoje priče koje smo snimili putem opcije unos teksta govorom. Nakon toga smo se zabavljali, raspravljali o robotima i rješavali listić. Učenicima je bilo zabavno biti u školi do večernjih sati kada je škola inače prazna. Njihove radove možete pročitati u priloženoj publikaciji.

« Srpanj 2018 »